2015 Age group results

7th Annual Fall Family Fun Run 2015

Age Group Results

September 13, 2015


Gilda


Men: 0- 6 7- 8 9-10 11-12 13-19 20-35 36-50 51-98 99-99
Women: 0- 6 7- 8 9-10 11-12 13-19 20-35 36-50 51-98 99-99

7th Annual Family 5k

Overall Female Open Winners

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Naomi Williams        391   19        9      24:35.9    7:56/M             
Top

Female 6 and under

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Helen Ingram          383    6       76      40:30.8   13:04/M             
       2    Paige Wilder          467    6       89      43:56.4   14:10/M             
       3    Magpie Hemington      502   6       108      56:03.4   18:05/M             
       4    Amelia Cooper         363    6      112      57:37.3   18:35/M             
Top

Female 7 to 8

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ella Strait           480   7        44      32:06.8   10:21/M             
       2    Gwynn Marks           396    8       66      37:29.9   12:05/M             
       3    Haley Harris          494   7        71      38:33.8   12:26/M             
       4    Heather Wilder        469    8       85      43:51.5   14:09/M             
       5    Kaedence Blick        475   7        96      46:48.7   15:06/M             
Top

Female 9 to 10

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Megan Carder          387   10       49      33:49.7   10:55/M             
       2    Adele Zimmerling      466   10       74      39:56.1   12:53/M             
       3    Meadow Wilder         468   10       86      43:51.9   14:09/M             
       4    Megan Malherbe        162    9       88      43:54.0   14:10/M             
Top

Female 11 to 12

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Genevieve Babyak      500   11       11      24:55.0    8:02/M             
       2    Jamie Dellwardt       461   12       28      28:52.3    9:19/M             
       3    Cambree Hall          381   11       42      31:58.3   10:19/M             
       4    Ella Montagu          498   12       48      33:14.7   10:43/M             
Top

Female 13 to 19

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Markli Sommers        158   14       27      28:42.3    9:15/M             
       2    Sarah Williams        393   16       29      28:58.2    9:21/M             
       3    Hannah Williams       394   13       32      30:03.3    9:42/M             
       4    Arika Beard           181   13       33      30:10.6    9:44/M             
       5    Jordan Kech           490   13       43      32:05.3   10:21/M             
       6    Tori Dellwardt        191   15       50      34:43.7   11:12/M             
       7    Juliet Babyak         170   13       52      35:34.4   11:28/M             
       8    Sarah McCormick       196   13       91      45:15.9   14:36/M             
       9    Lillian Buck          453   13       92      45:16.0   14:36/M             
Top

Female 20 to 35

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lorelei Hagen         186   34       13      25:19.6    8:10/M             
       2    Catherine Divine      485   23       18      26:30.2    8:33/M             
       3    Katie Harris          492   30       58      36:36.1   11:48/M             
       4    Emmy Ingram           364   35       79      40:41.8   13:07/M             
       5    Rachelle Clegg        455   34       99      48:53.7   15:46/M             
       6    Stephanie Clegg       456   30      100      48:55.3   15:47/M             
Top

Female 36 to 50

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ann Glowacki          199   42       12      25:14.4    8:08/M             
       2    Marissa Bebo          164   42       26      28:09.6    9:05/M             
       3    Jennifer Stein        198   43       38      31:17.0   10:05/M             
       4    Vida Keene            145   40       41      31:46.0   10:15/M             
       5    Denise Montagu        499   46       45      32:55.3   10:37/M             
       6    Amy Dellwardt         189   44       51      35:05.5   11:19/M             
       7    Christina Markham     165   36       55      36:02.7   11:37/M             
       8    Laura Hall            365   46       65      37:17.5   12:02/M             
       9    Meghan Marks          395   37       67      37:30.5   12:06/M             
      10    Christiana Sharten    487   45       68      37:46.6   12:11/M             
      11    Jennifer Smyre        474   45       69      37:59.0   12:15/M             
      12    Suzy Bullett          175   47       80      41:33.7   13:24/M             
      13    Alicia Lehan          187   46       81      41:53.0   13:31/M             
      14    Natalie Malherbe      159   42       84      43:32.0   14:03/M             
      15    Lisa Beard            399   40       90      44:26.7   14:20/M             
      16    Nikole Erickson       496   44       94      45:36.8   14:43/M             
      17    Emily Carder          168   37       95      45:42.1   14:45/M             
      18    Lisa Kech             489   44      106      54:53.5   17:42/M             
      19    Stephanie Cooper      1001   41      109      56:06.0   18:06/M             
Top

Female 51 to 98

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sheila Gowin          185   55       37      31:15.2   10:05/M             
       2    Lesley Radocy         478   63       64      37:14.2   12:01/M             
       3    Pam Howard            486   53       72      39:09.7   12:38/M             
       4    Jill Bunell           1000   57       83      42:37.4   13:45/M             
       5    Linda Brown           477   57       98      46:59.4   15:09/M             
       6    Jamey Voyles          167   63      101      51:13.9   16:31/M             
       7    Trish Delett          506   73      103      53:09.5   17:09/M             
       8    Sue Selland           479   52      107      54:54.3   17:43/M             
       9    Linda Pennocle        510   51      113      59:31.0   19:12/M             
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sean Kilcullen        171   16        1      17:49.9    5:45/M             
Top

Male 6 and under

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mathew Harris         495   6        57      36:34.6   11:48/M             
       2    Aiden Smyre           472   6        59      36:45.7   11:51/M             
       3    Brody Hall            380    0       62      37:04.4   11:57/M             
       4    Henry Ingram          384   4        78      40:41.2   13:07/M             
       5    Jeremy Wilder         70    4       87      43:52.3   14:09/M             
Top

Male 7 to 8

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Aidan Malherbe       160    7       46      32:57.0   10:38/M             
       2    Aaron Sethre         195   8        53      35:44.8   11:32/M             
       3    Patrick Lehan        188   8        56      36:24.2   11:45/M             
       4    Landry Simon         501   7        73      39:21.3   12:42/M             
       5    Oliver Knowies       488   7        82      42:09.0   13:36/M             
       6    Andrew Brown         476   8        97      46:51.9   15:07/M             
Top

Male 9 to 10

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Adam Beard           400   10       16      26:09.8    8:26/M             
       2    Johnny Clark         509   10       19      27:13.2    8:47/M             
       3    Carson Johnstone     507   10       20      27:13.4    8:47/M             
       4    Nolan Simon          503   10       21      27:24.6    8:50/M             
       5    Caiden Day           183    9       23      27:56.5    9:01/M             
       6    Afton Cooper         362    9       61      36:49.3   11:53/M             
Top

Male 11 to 12

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kolten Starit        481   12        7      22:58.7    7:25/M             
       2    Joe Malinowski       482   12       22      27:27.0    8:51/M             
       3    Kellen Marks         397   11       34      30:17.4    9:46/M             
       4    Evan Erickson        497   11       93      45:31.3   14:41/M             
       5    Peter Bullett        173   12      102      51:33.3   16:38/M             
Top

Male 13 to 19

    Place    Name                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Luis Carlos Gutierrez 508   13        4      20:34.5    6:38/M             
       2    Dylan Carder          386   13       17      26:16.9    8:28/M             
       3    Josiah Williams       392   17       30      28:58.6    9:21/M             
Top

Male 20 to 35

    Place    Name               Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Benjamin Williams     388   25        2      19:39.8    6:20/M             
       2    Nick Divine           484   23        5      21:10.2    6:50/M             
       3    Cam Day               184   29       24      27:58.1    9:01/M             
       4    Derek Ingram          382   35       77      40:36.8   13:06/M             
Top

Male 36 to 50

    Place    Name              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jacob Bebo            163   41        3      20:06.0    6:29/M             
       2    Shawn Glowacki        200   37        8      23:19.9    7:31/M             
       3    Govert Koetsier       458   45       15      25:56.1    8:22/M             
       4    James Doyle           398   49       25      27:59.8    9:02/M             
       5    Dave Dellwardt        190   45       31      30:02.2    9:41/M             
       6    Ray Beard             182   48       35      30:27.3    9:49/M             
       7    Mike Stein            197   46       36      31:14.5   10:05/M             
       8    Kendrick White        157   45       39      31:30.4   10:10/M             
       9    Chris Malherbe        161   43       47      32:58.0   10:38/M             
      10    Erik Sethie           194   46       54      35:45.9   11:32/M             
      11    Theron Smyre          473   46       60      36:48.4   11:52/M             
      12    Brandon Hall          454   41       63      37:05.4   11:58/M             
      13    Jeremy Harris         493   36       70      38:32.0   12:26/M             
      14    Jim Zimmerling        465   38       75      39:56.4   12:53/M             
      15    Dan Strait            505   44      105      53:14.4   17:10/M             
      16    Chris Cooper          361   41      111      57:36.8   18:35/M             
Top

Male 51 to 98

    Place    Name            Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    John Roeske           504   66        6      21:30.2    6:56/M             
       2    Bob Kilcullen         471   69       10      24:51.4    8:01/M             
       3    Harold Dunn           483   52       14      25:21.9    8:11/M             
       4    J Pekelyaring         459   70       40      31:33.6   10:11/M             
       5    Don Kech              491   53      104      53:14.0   17:10/M             
       6    Harlan Voyles         166   67      110      56:33.3   18:15/M