2013 Overall Winners

Berthoud 5k 2013
Overall Female Open Winners

Place    Name                      City                      Bib No     Age          Overall        Time        Pace              
1    Erika Schneider             Windsor                 67        41       26        24:55.8    8:02/M             

Female 6 and under

Place    Name                  City        Bib No Age   Overall       Time      Pace              
1        Victoria Cochran      Berthoud    83      2       85       34:15.9   11:03/M             
2        Haley Harris                      165     5       118      40:56.3   13:12/M             

Female 7 to 8

Place    Name               	City        Bib No Age   Overall      Time     Pace              
1    	Chole Sauer         	Johnstown   29      8       53       30:06.9   9:43/M                 
2	Mila Schneider      	Windsor     70      8       79       33:23.8   10:46/M             
3    	Lydia Pennington   	Ault        14      7      108       37:22.9   12:03/M             
4    	Lilly Strait       	Berthoud   112      7      128       42:32.8   13:43/M             
5    	Keira Parks          	Loveland   105      8      148       49:57.5   16:07/M             

Female 9 to 10

Place    Name                    City           Bib No 	Age   Overall      Time   Pace              
1    Ella Gerster           	Fort Collins  	48     	10     	47      29:06.4   9:23/M             
2    Sidney Premer          	Loveland     	135    	9   	54      30:12.8   9:45/M             
3    Sierra Pirkey         	Berthoud   	101   	9     	56      30:13.8   9:45/M             
4    Ellie Mead                 Berthoud     	155   	9     	59      30:18.9   9:46/M             
5    Ava Schneider          	Windsor      	69     10    	67      31:34.3   10:11/M             

Female 11 to 12

Place    Name               	City         	Bib No 	Age   Overall     Time      Pace              
1	Kathryn Mathieson	Berthoud	194	12	50	29:45.6	  9:36/M
2    	Renah Miller        	Loveland      	34     12     	84    	34:00.1   10:58/M             
3    	Amber Holt           	Loveland      	96    	11    	110  	37:51.8   12:13/M             
4    	Jordan Keck        	Berthoud      	76    	11     	127  	42:31.3   13:43/M             
5    	Gianna Gerster      	Fort Collins 	47     	11     	130  	43:51.3   14:09/M             

Female 13 to 19

Place    Name              	City         	Bib No 	Age   Overall  	Time       Pace              
1    Rosemary Engles                     	197  	13  	80   	33:25.0    10:47/M             
2    Lydia Watson        	Longmont      	7     	16    	96  	35:49.0    11:33/M             
3    Naomi Pennington    	Ault        	11   	13    	106   	37:17.5    12:02/M             
4    Jocelyn Morford       	Berthoud     	4     	18   	122   	41:56.6    13:32/M             
5    Teeshana Parks                       	173     19     	149    	49:58.9    16:07/M             

Female 20 to 35

Place    Name              	City           Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1    Amber Kessel          	Berthoud     	146   	32  	45      28:43.7    9:16/M             
2    Jamie Cole           	Fort Collins  	149   	25    	65      31:31.8   10:10/M             
3    Nara Koppers       	Lakewood    	22   	35   	76      33:11.6   10:42/M             
4    Alexi Perkins       	Berthoud    	137   	27     	82      33:35.6   10:50/M             
5    Nicole Cochran   	        Berthoud    	79   	28     86       34:16.5   11:03/M             

Female 36 to 50

Place    Name             	City         	Bib No 	Age   Overall       Time    Pace              
1    Daune Miller          	Loveland    	32   	41       34      26:28.2    8:32/M             
2    Marissa Bebo     	        Berthoud      	5     	40       36      26:58.0    8:42/M             
3    Patti Schmitt                      	179   	39       58      30:16.5    9:46/M             
4    Kimberly Pals       	Berthoud     	136  	44       61      30:39.6    9:53/M             
5    Kim Pirkey            	Berthoud     	103   	42       62      30:49.0    9:56/M             

Female 51 and over

Place    Name                	City        	Bib No 	Age   Overall       Time   Pace              
1    Sheila Gowin                         	355  	53     	91       34:30.3   11:08/M             
2    Leslie Patinella 	        Loveland  	142    	55    	94       35:16.2   11:23/M             
3    Doris Willey           	Ault         	15  	60     	114      39:57.8   12:53/M             
4    Sharon Harper        	Johnstown     	37    	54   	124      42:26.3   13:41/M             
5    Amy Rosier            	Greeley      	104   	52     	140      47:56.5   15:28/M             

Overall Male Open Winners

Place    Name                  City           	Bib No 	Age   Overall    Time      Pace              
1    Bret Naber                 		160   	35   	1      	18:09.5    5:51/M             

Male 6 and under

Place    Name               	City          	Bib No	Age   Overall   Time      Pace              
1    Karlos Koppers   	        Lakewood      	25    	4       75      33:03.4   10:40/M             
2    Finn Wiesen            	Berthoud   	59   	6      134      45:46.8   14:46/M             
3    Alex Pygott            	Loveland      	91    	6      162      55:02.4   17:45/M              

Male 7 to 8

 Place    Name            	 City           Bib No 	Age   Overall       Time      Pace              
1    Bobby Holt       	        Loveland      	97     	8        30      25:40.3    8:17/M             
2    Carson Mead           	Berthoud    	154   	7        37      27:09.0    8:45/M             
3    Adam Beard             	Berthoud     	162     8        42      28:16.2    9:07/M             
4    Nolan Simon                                309  	8        69      32:10.4   10:23/M             
5    Walker Tolpa          	Fort Collins  	114   	7        93      34:58.6   11:17/M             

Male 9 to 10

Place    Name           	City           Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1    Lane Pirkey            	Berthoud     	102   	10    	9      	22:01.5    7:06/M             
2    Alexander Sauer       	Johnstown    	28    	10   	24    	24:51.9    8:01/M             
3    Tanner Coble    		Berthoud     	167    	9     	38    	27:10.1    8:46/M             
4    Jonah Doyle            	Berthoud    	141   	10    	40    	27:47.2    8:58/M             
5    Damion Schunke         	Berthoud   	168  	10   	55     	30:13.1    9:45/M             

Male 11 to 12

Place    Name               	 City        	Bib No 	Age   Overall       Time      Pace              
1    Daniel Pelphrey        	Berthoud      	163    	12       10      22:07.7    7:08/M             
2    Ryan Lippert                         	191   	11       12      22:46.7    7:21/M             
3    Trent Rees             	Berthoud    	53     	12       19      23:49.6    7:41/M            
4    Patrick Reynolds                     	157    	11       60      30:33.0    9:51/M             
5    Isaac Pennington		Ault      	12     	12       77      33:18.0   10:45/M             

Male 13 to 19

Place    Name                  	City         	Bib No 	Age   Overall     Time      Pace              
1    Noah Sisson                          	161   	15     	2      	19:06.8    6:10/M             
2    Nathan Spencer                       	190    	18 	7     	20:26.2    6:35/M             
3    Murphy Zimnerling   	Berthoud     	192    	13   	11    	22:24.3    7:14/M             
4    Joshua Reynolds                      	158  	14     	14    	23:14.4    7:30/M             
5    Max Tychsen                          	357  	15    	15     	23:14.6    7:30/M             

Male 20 to 35

Place    Name                	City           	Bib No 	Age   Overall       Time      Pace              
1    Jose Cabrera          	Berthoud   	61    	34       21      24:13.4    7:49/M             
2    Andy Moore                        	        184  	30       22      24:29.5    7:54/M             
3    Stephen Daniels       	Fort Collins  	49    	34       52      30:01.7    9:41/M             
4    Benjamin Cole      	Fort Collins  	148   	26       66      31:32.9   10:10/M             
5    Dustin Johnson       	Berthoud      	147   	32       74      32:50.0   10:35/M             

Male 36 to 50

Place    Name            	City      	Bib No 	Age   Overall       Time      Pace              
1    Jonathan Fenske                      	189  	43        3      19:22.8    6:15/M             
2    Jacob Bebo            	Berthoud     	3   	39        4      19:29.8    6:17/M             
3    Ian Wale               	Windsor    	124   	42        5      19:49.3    6:24/M            
4    Steve Armstead        	Berthoud      	71      48       13      22:59.4    7:25/M             
5    Shaun Schafer                    	        186   	45       17      23:44.5    7:39/M             

Male 51 and over

Place    Name             	City         	Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1    John Gerster         	Fort Collins 	43    	53        6      19:58.4    6:26/M             
2    Darren Clifford                  	        188   	51        8      20:38.1    6:39/M             
3    Edward King          	Littleton   	121  	60       16      23:42.4    7:39/M             
4    Scot Sullivan                        	169    	56       25      24:55.0    8:02/M             
5    Dave Smith            	Boulder       	72    	63       33      26:24.8    8:31/M